Ankara
Ankara
İstanbul
Bodrum
Belçika
Çekya
+90 312 385 9030 aday@adaygrup.com.tr Bayraktar cad. No: 13/A Saray, Kahramankazan
+90 216 395 90 33 aday@adaygrup.com.tr İçmeler Mah. Bektaş Sok. No 2 İçmeler Tuzla
+90 539 843 03 10 aday@adaygrup.com.tr Boğaziçi Mah. Ova Mevkii, No:60/A Milas/Muğla
+32 0477 45 76 01 info@adaygroup.be Halensebaan 152B 32090 DIEST
+420 774 771907 info@adaygrup.eu Delnicka 213/12 17000 PRAG
Sertifikalar
ISO 9001 & CE
The Best
in Turkey
Number #1
Hammadde Kalitesi
Bize Ulaşın

Prefabrik Yapı ile Farkları

Sistem Tanımı

Prefabrik ve Hafif Çelik Yapı Arasındaki Farklar

Prefabrik ve Hafif Çelik Yapı Arasındaki Farklar

Ülkemizde Hafif Çelik Yapılar ile Prefabrik yapılar müşterilerimiz tarafından sıkça karıştırılmaktadır. Oysa ki Prefabrik Yapı ve Hafif Çelik Yapı sistemsel olarak ciddi farklılıkları olan iki farklı yapı türüdür.
Prefabrik yapılar, çelik karkas üzerine de uygulanabilir ama genellikle H profiller arası, Sandviç Panel (EPS) diye adlandırılan kompozit çatı ve cephe kaplama malzemesinden oluşan hazır panel çatı ve duvarlara sahiptir. Geçici yapı türü sınıfındadır. Düşük maliyetli, kurulumu önceden planlanarak ihtiyaç halinde kısa sürede inşa edilebilir ya da tekrar sökülebilir olması bu tür yapıların avantajlı özelliklerindendir. 

Çelik Yapılar ise; aynı beton yapılar gibi kalıcı konut sınıfındadır. Galvanizli çelik C profillerden oluşan karkas üzerine proje ve tercihi göre bir çok kaplama, izolasyon ve aksesuar seçeneği uygulanabilir. Çelik Konstrüksiyon Yapılarda ana taşıyıcı, çelik kolonlardır. Duvar kalınlıkları, yalıtımı ve yapının görseli müşteri isteklerine göre değişebilir. Başka bir değişle Hafif Çelik yapılar, diğer kalıcı yapı türleri gibi değişken duvar ve izolasyon seçeneklerini barındırır. Dıştan bir yapının çelik olduğunu anlamak neredeyse mümkün değildir. Galvanizli Çelik Karkas 50 yıla kadar çürüme ve korozyona dayanıklıdır. Uzun yıllar bakım gerektirmeyen, herhangi bir yıpranmanın gerçekleşmediği kalıcı konut sınıfı yapılardır. Çelik Yapılar galvanizli yüksek kalite çelikten fabrikada üretildiği için beton ve diğer yapı türlerine göre çok daha sağlam ve depreme daha dayanıklıdır. Ekonomik, dayanıklı ve çevreci bir yapı sistemi olmasının yanında; hava şartlarına bağlı kalmaksızın çok hızlı inşa edilebilmesinden dolayı zaman ve gereksiz insan gücü ve sermaye israfını da önlemektedir